تبلیغات
مجله ایرانی نیما آنلاین
مجله ایرانی نیما آنلاین

آنچه که یک زوج باید در مورد ناباروری بدانند

تعریف: ناباروری وضعیتی رایج اما اغلب قابل درمان است. از هر 6 زوج یک زوج مبتلا می گردند.هر چه سن بالاتر باشد شیوع این حالت بیشتر است. روال این است که اگر یک زوج به مدت یک سال برای باروری همت نمایند. ولی به نتیجه نرسند نابارور قلمداد می شوند اگرچه استثنائات زیادی نیز بر این قانون وجود دارد. در جهت بالا بردن شانس حاملگی لازم است که زوج بدانند چه زمانی بهترین وقت درخواست کمک است. لذا به این منظور دانستن بعضی اصول در ناباروری قبل از مراجعه به پزشک لازم است.
اساس باروری:
تخمک ها: هر خانمی با تمامی تخمک هایی که قرار است در طول زندگی داشته باشد به دنیا می آید. در موقع تولد یک دختر تقریباً یک میلیون تخمک در تخمدانهایش دارد. اما در زمان اولین قاعدگی این تعداد به 400000 عدد می رسد. در طول زندگی باروری یک خانم تقریباً 400 تخمک از تخمدان ها آزاد می شود این بدین معنی است که هر بار 1000 تخمک تحریک به رشد شده و فقط یکعدد آن کامل شده بقیه از بین می روند یعنی هر بار 999 عدد.

هورمون ها:
برای اینکه هر ماه یک تخمک کامل آزاد گردد بدن یک خانم دو نوع هورمون ایجاد و وارد خون می نماید که LH و FSH خوانده می شوند. بدین ترتیب که درست قبل از آزاد شدن تخمک میزان هورمون LH خون سه تا چهار برابر می گردد. و باعث تهیه هورمون دیگری به نام پروژسترون از تخمدان می شود. تخمک هم داخل یک کیست کوچک به نام فولیکول رشد کرده تکمیل و آزاد می شود.
پروژسترون باعث افزایش مختصر درجه حرارات بدن می شود که معمولاً یک درجه فارنهایت است اما این تغییر ناچیز در درجه حرارات را می توان با تب سنج دقیقی اندازه گیری و ثبت کرد. به زبان ساده تر، هر خانمی با اندازه گیری روزانه درجه حرارت قبل از خروج از تخت و ثبت آن می تواند به زمان تخمک گذاری خود آگاهی پیدا نماید.
تخمک ها کجا می روند؟
وقتی تخمکی از تخمدان آزاد شد Fimbria یا انگشتان لوله های تخمدانی در هر طرف (راست و چپ) آنرا می گیرد.
داستان باروری!
برای اینکه خانمی حامله شود تخمک باید اسپرم یا سلول باروری مردانه را داخل لوله های تخمدانی ملاقات نماید. اسپرم مسافرت خود را از طریق واژن آغاز می نماید در حالیکه در یک محلول مغذی به نام Semen غوطه ور است. دهانه رحم ترشحاتی دارد که از ورود این محلول جلوگیری و فقط اسپرم ها حق ورود به داخل حفره رحمی دارند. از آن به بعد اسپرم ها شنا کنان خود را به لوله های تخمدانی می رسانند. بعد از ملاقات اسپرم و تخمک عمل باروری صورت می گیرد بدین شکل که در اطراف تخمک پوششی قرار دارد به Zona pellucida صدها هزار اسپرم به این پوشش می چسبند اما فقط یک عدد اسپرم آن هم از نوع کاملترین آن می تواند وارد تخمک گردد و بلافاصله بعد از آن پوشش مذبور سفت و سخت شده از ورود سایرین جلوگیری می گردد. بعد از رسیدن این دو بهم در داخل تخمک سلول های جدیدی شکل می گیرند که به نام جنین یا embryo خوانده می شود. پس از لقاح، آمبریو شروع به تقسیم شدن می کند، از یک سلول به دو سلول و از دو به چهار و همینطور ادامه می یابد. در این حال آمبریو یا جنین اولیه به طرف حفره رحم رفته و در این مدت نیز هورمونهای یاد شده در بالا درون رحم یا اندومتریوم را به صورت بستری مناسب برای جایگزینی آمبریو آماده کرده است.
کشف حاملگی:
وقتی آمبریو وارد حفره رحم شد به دیواره آن متصل می شود. از این به بعد خود شروع بر ترشح هورمون جدیدی به نام HCG می کند که جستجوی این هورمون در خون این خانم منجر به تشخیص حاملگی می گردد. به علاوه مقداری از این هورمون هم در ادرار ظاهر می شود که از این طریق نیز می توان به تشخیص حاملگی رسید.
چه کسی بهتر است بررسی ناباروری داشته باشد:
اگر آن شخص خانم باشد و:
1- رگل نامرتب یا عدم رگل داشته باشد.
2- بین دوره های رگل خونریزی اضافه داشته باشد.
3- موقع نزدیکی درد داشته باشد.
4- سابقه عفونت لگنی داشته باشد.
5- تاریخچه یک پارگی آپاندیس یا جراحی لگنی داشته باشد.
6- سن بالای 35 سال داشته باشد.
اگر آن شخص مرد باشد و:
1- مشکل برقراری نعوظ داشته باشد.
2- عدم توانایی در انزال داشته باشد.
3- سابقه صدمه به بیضه ها داشته باشد.
4- سابقه عفونت های دستگاه های تناسلی داشته باشد.
5- سابقه اوریون در دوران بلوغ داشته باشد.
6- سابقه بیضه نزول نکرده داشته باشد.
آزمایشاتی هست که زوج می توانند در خانه انجام دهند:
یکی از مهم ترین سوالاتی که پزشک می نماید این است:" هر ماه تخمک آزاد می کنید؟" برای جواب به این سؤال دو آزمایش ساده در خانه قابل انجام است که نیاز است سفری کوتاه به داروخانه نزدیک منزل داشته مقداری هم خرج نمایید.
اندازه گیری درجه حرارت بدن:
با یک تب سنج دقیق از اولین روز رگل هر روز صبح قبل از خروج از تخت درجه حرارت بدن را اندازه گیری و ثبت نموده در آخر ماه توجه کنید 10-14 روز اول درجه حرارت پائین تر از 10-14 روز بعدی است. این تغییر حرارت نشانه تخمک گذاری است. بهتر است این دما سنجی سه ماه انجام گردد تا دقیقاً زمان های تخمک گذاری مشخص شود. لذا شما می توانید زمان نزدیکی را با این اطلاعات تنظیم نمایید تا شانس باروری بیشتر شود این اطلاعات برای پزشک مشاور نیز بسیار سودمند خواهد بود.
ابزار جستجو گر برای تخمک گذاری:
آزمایش دوم برای بررسی تخمک گذاری با ابزاری است که پس از تهیه از داروخانه در منزل قابل انجام است. این ابزار به شما اجازه می دهد ادرار خود را از نظر وجود هورمون LH کنترل نمایید. به محض بالا رفتن مقدار این هورمون یعنی درست قبل از تخمک گذاری با وارد نمودن یک کاغذ حساس به داخل ادرار بر روی آن تغییر رنگ ایجاد می گردد. توصیه می شود این آزمایش از روز دهم قاعدگی شروع و هر روز انجام شود تا تغییر رنگ به وجود آید. سپس همان روز یا روز بعدی را برای نزدیکی انتخاب نمایید.
به هر حال ثبت تغییرات مثبت یا منفی در این آزمایش به پزشک مشاور کمک زیادی می نماید.
- آزمایشاتی هست که تمام زوج های نابارور نیاز دارند انجام شود:
اولین آزمایش، آزمایش منی است. این را باید بدون توجه به اینکه قبلاً پدر شده یا خیر انجام دهد. بدین دلیل که شمارش یا تعداد اسپرم در طول زمان تغییر می نماید و 30-40% تمام ناباروی ها را به دلیل عامل مرد می دانند.
این آزمایش 2-3 روز بعد از آخرین نزدیکی بهتر است انجام شود آزمایش بعدی رادیوگرافی رنگی از داخل رحم و لوله های آن است تا باز بودن فضا های داخلی آن مشخص گردد.
اقدام بعدی بررسی دهانه رحم است که آمادگی پذیرا بودن برای اسپرم را تخمین می زند.
به طور خلاصه سه بررسی کلی برای هر خانم نابارور لازم است: کیفیت دهانه رحم، باز بودن فضای داخلی رحم و لوله ها و تخمک گذاری.
سایر آزمایشات تشخیصی:
آزمایش خون:
شامل بررسی هورمونهای غدد تیروئید، غدد فوق کلیوی و یا غده صنوبری مغز است که توسط بعضی از پزشکان توصیه می گردد
آزمایش بعد از نزدیکی:(Pct):
این آزمایش به صورت نمونه برداری چند ساعت بعد از نزدیکی از دهانه رحم است نمونه در زیر میکروسکوپ از نظر تعداد اسپرم زنده یا در حال حرکت بررسی می گردد.
آزمایش نمونه برداری از مخاط رحم:
با وسیله ای مخصوص از درون رحم نمونه برداری می شود این آزمایش درست قبل از رگل انجام می شود تا ده دقیقه بعد از آن درد مختصری در شکم حس خواهد شد. با این آزمایش پزشک به طور غیر مستقیم از تخمک گذاری به دنبال تغییرات هورمونی که روی مخاط رحم ایجاد می شود مطلع می گردد.
هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی:
این آزمایشات که به نوعی جراحی محسوب می شوند پزشک را قادر می سازد که درون رحم را ببینید و از محیط اطراف آن اطلاعات کسب نماید. انواع پولیپ ها، فیبروم، چسبندگی ها و یا اندومتریوز به این طریق قابل تشخیص است.
آزمایشات ایمنی:
بحث و گفتگوی زیادی در مورد مفید بودن آزمایشات ایمنی برای زوج های نابارور مطرح است. در حال حاضر انجمن های علمی مربوطه در دنیا انجام آن را ضروری نمی دانند.
روش های درمان:
بعد از اینکه پزشک بررسی های ناباروری را تکمیل نمود، زمان تصمیم گیری برای نوع درمان فرا می رسد در حال حاضر فرمول ساده ای برای انتخاب بهترین درمان فقط بر اساس آزمایشات به عمل آمده و جود ندارد.
تلقیح داخل رحمی(IUI):
این روش که گاهی تلقیح مصنوعی نیز خوانده می شود. عبارت است از قرار دادن اسپرم در داخل حفره رحمی بدین ترتیب که اسپرم از پروتئین ها و خنثی کننده های مایع منی جدا شده و حدود زمان تخمک گذاری تلقیح می گردد.
تحریک به ایجاد تخمک گذاری:
هدف از معرفی داروهای باروری در خانم ها اغلب موارد ایجاد تخمک گذاری است. این داروها کلومیفن خوراکی یا HCG تزریقی است. به طوریکه تخمک بیشتری را در اختیار اسپرم برای لقاح قرار می دهند .عوارض این داورها در صورت حاملگی گاهی دوقلو یا سه قلو شدن جنین است. گاهی معرفی این داروها همراه با لقاح مصنوعی است.
IVF یا لقاح آزمایشگاهی:
در این روش با تحریک دارویی تخمک گذاری، تخمک ها جمع آوری شده و در آزمایشگاه در کنار اسپرم شوهر قرار داده می شود، که لقاح صورت پذیرد.4تا 5 روز بعد آن را داخل رحم مادر قرار می دهند.
- با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روشهای باروری متعدد دیگری نیز انجام می گیرد که منوط به تصمیم گیری پزشک معالج خواهد بود.
خلاصه:
ناباروری وضعیت شایعی است که با درصد بالایی قابل درمان می باشد. زوج با درک اینکه مشکلی در میان است می توانند به خود کمک نمایند.
این امر با انجام آزمایشات ساده قابل انجام و اطلاعات مهمی را در اختیار زوج قرار می دهد.
لذا اگر فکر می کنید که مشکل ناباروری مطرح است با پزشک مربوطه مشاوره نماید که وجود راه های درمانی متعدد در این را ه به شما کمک خواهد کرد.
منبع : انجمن اورولوژی ایرانطبقه بندی: روابط زن ومرد،
ارسال در تاریخ پنجشنبه 12 مرداد 1391 توسط گلناز

خرید سریال کره ای

قالب وبلاگ